Ice-O-matic Flake Air Cooled 790 Lbs/Day R290 | MFI0800A90
Ice-O-Matic
Part # MFI0800A90
MFI0800A90 flake ice, air cooled ice maker, produces up to 790 lbs of ice/day. The unit features an ecofriendly R290A refrigerant, water sensors to eliminate low or no water failures while operating in adverse water situations, plus a built-in ice detection fail safe automatic shutoff. Now with a sleek stainless-steel exterior finish, and a heavy-duty gearbox for trouble-free service. 115V/60Hz. 21"W x 24"D x 27"H.
| Product Name | Ice-O-matic Flake Air Cooled 790 Lbs/Day R290 | MFI0800A90 |
|---|---|
| Part # | MFI0800A90 |
| Brand | Ice-O-Matic |
| Product Width | 21" |
| Product Depth | 24" |
| Product Height | 27" |
| Shipping Width | 27 in |
| Shipping Length | 24 in |
| Shipping Height | 33 in |
| Ice Production Capacity | 790 Lbs/Day |
| Electrical | 115V/60Hz |
| Condensing Unit | Air Cool |
| Phase | Single |
| Ice Type | Flake |
| Refrigerant | R290 |
Write Your Own Review