3M BEV130 High Flow Water Filtration System 4/pk
Solventum | 3M
Part # 5616101
3M™ BEV130 sanitary quick change high flow water filtration system for a single carbonator. Capacity: 14,000 gallons, Flow rate: 1.67 GPM, Rating: 0.5 micron, Reduces: bacteria, chlorine taste and odor, cyst, particulate, sediment, Application: cold beverages.
| Product Name | 3M BEV130 High Flow Water Filtration System 4/pk |
|---|---|
| Part # | 5616101 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Model | BEV130 |
| Shipping Width | 3.5 in |
| Shipping Length | 18.125 in |
| Shipping Height | 3.5 in |
| Filtration Capacity | 14000 Gal |
| Flow Rate | 1.67 gpm |
| Micron Rating | 0.5 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 43237 |
| Capacity | 14,000 gal |
| Micron | 0.5 |
Write Your Own Review
