3M BEV160 High Flow Water Filtration System
Solventum | 3M
Part # 5616301
3M™ BEV160 sanitary quick change high flow water filtration system for dual carbonators. Capacity: 35,000 gallons, Flow rate: 3.34 GPM, Rating: 0.2 micron, Reduces: bacteria, bacteriostatic, chlorine taste and odor, cyst, particulate, sediment, Application: cold beverages.
| Product Name | 3M BEV160 High Flow Water Filtration System |
|---|---|
| Part # | 5616301 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Model | BEV160 |
| Shipping Width | 4.875 in |
| Shipping Length | 4.875 in |
| Shipping Height | 22 in |
| Filtration Capacity | 35000 Gal |
| Flow Rate | 3.34 gpm |
| Micron Rating | 0.2 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 43244 |
| Capacity | 35,000 gal |
| Micron | 0.2 |
Write Your Own Review
