3M BREW120-MS Water Filtration System
Solventum | 3M
Part # 5616001
3M™ BREW120-MS water filtration system for hot coffee or tea. Capacity: 9,000 gallons or 18,000 pots, Flow rate: 1.5 GPM, Rating: 0.5 micron, Reduces: chlorine taste and odor, cyst, scale, sediment, Application: coffee, hot and iced tea.
| Product Name | 3M BREW120-MS Water Filtration System |
|---|---|
| Part # | 5616001 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Model | BREW120-MS |
| Shipping Width | 4.5 in |
| Shipping Length | 18 in |
| Shipping Height | 4.35 in |
| Filtration Capacity | 9000 Gal |
| Flow Rate | 1.5 GPM |
| Micron Rating | 0.5 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 43291 |
| Capacity | 9,000 gal |
| Micron | 0.5 |
Write Your Own Review
