3M DP390-Cartpak Replacement Water Filters for HF90 and HF8-S
Solventum | 3M
Part # 5613803
3M™ DP390-CARTPAK replacement 3 HF90 and 1 HF8-S water filters. Capacity: 162000 gal, Flow rate: 15 GPM, Rating: 0.2 micron, Reduces: bacteria, bacteriostatic, chlorine taste and odor, cyst, sediment, Application: hot and cold beverages, ice machines, steamers, combi ovens.
| Product Name | 3M DP390-Cartpak Replacement Water Filters for HF90 and HF8-S |
|---|---|
| Part # | 5613803 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 24 in |
| Shipping Length | 16.4 in |
| Shipping Height | 11.1 in |
| Filtration Capacity | 162000 Gal |
| Flow Rate | 15 GPM |
| Micron Rating | 0.2 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 53025 |
Write Your Own Review