3M CFS8112-S Water Filter Cartridge
Solventum | 3M
Part # 5581708
3M™ CFS8112-S replacement water filter cartridge for ice and hot beverages. Capacity: 10,000 gallons, Flow rate: 1.5 GPM, Rating: 1 micron, Reduces: sediment, particles, scale, chlorine taste and odor. Dimensions: 3-3/16" x 12-7/8".
| Product Name | 3M CFS8112-S Water Filter Cartridge |
|---|---|
| Part # | 5581708 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 3 in |
| Shipping Length | 13 in |
| Shipping Height | 3 in |
| Filtration Capacity | 10000 Gal |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Micron Rating | 5 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | No |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48095 |
Write Your Own Review