3M CFS8720-S Water Filter for Ice / Hot Beverages
Solventum | 3M
Part # 5631904
3M™ CFS8720-S water filter cartridge for ice and hot beverages. Capacity: 4,800 gallons, Flow rate: 1.5 GPM, Rating: 5 micron, Reduces: sediment, chlorine taste and odor, scale. Dimensions: 3-3/16" x 12-7/8".
| Product Name | 3M CFS8720-S Water Filter for Ice / Hot Beverages |
|---|---|
| Part # | 5631904 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 3.5 in |
| Shipping Length | 13 in |
| Shipping Height | 3.5 in |
| Filtration Capacity | 4800 Gal |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Micron Rating | 5 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48098 |
Write Your Own Review