3M DP260 Cartpak Water Filters for HF60 and CFS441
Solventum | 3M
Part # 5613814
3M™ DP260 cartpak 2 HF60 and 1 CFS441 water filters. Reduces: bacteria, bacteriostatic, chlorine taste and odor, cyst, scale, sediment, Application: coffee and hot tea, cold beverage dispensers, combination systems, ice machines, steamers, combi ovens, proofer ovens.
| Product Name | 3M DP260 Cartpak Water Filters for HF60 and CFS441 |
|---|---|
| Part # | 5613814 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 10 in |
| Shipping Length | 10 in |
| Shipping Height | 22 in |
| Filtration Capacity | 70000 Gal |
| Flow Rate | 6.68 GPM |
| Micron Rating | 0.2 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48125 |
Write Your Own Review