3M DP290-Cartpak Replacement Water Filters for HF90 and HF8-S
Solventum | 3M
Part # 5613802
3M™ DP290-CARTPAK replacement 2 HF90 and 1 HF8-S water filters. Capacity: 108,000 gallons, Flow rate: 10 GPM, Rating: 0.2 micron, Reduces: bacteria, bacteriostatic, chlorine taste and odor, cyst, scale, sediment, Application: coffee and hot tea, cold beverage dispensers, combination systems, ice machines, steamers, combi ovens, proofer ovens.
| Product Name | 3M DP290-Cartpak Replacement Water Filters for HF90 and HF8-S |
|---|---|
| Part # | 5613802 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 10 in |
| Shipping Length | 10 in |
| Shipping Height | 22 in |
| Filtration Capacity | 108000 Gal |
| Flow Rate | 10 GPM |
| Micron Rating | 0.2 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48123 |
Write Your Own Review