3M HF05-MS Water Filter Cartridge for Coffee / Tea
Solventum | 3M
Part # 5609356
3M™ HF05-MS water filter cartridge for hot coffee and tea. Capacity: 3,000 pots, Flow rate: 0.75 GPM, Rating: 1.0 micron, Reduces: sediment, chlorine, taste, odor, scale.
| Product Name | 3M HF05-MS Water Filter Cartridge for Coffee / Tea |
|---|---|
| Part # | 5609356 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 3 in |
| Shipping Length | 13 in |
| Shipping Height | 3 in |
| Filtration Capacity | 1500 Gal |
| Flow Rate | 0.75 GPM |
| Micron Rating | 1 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48105 |
Write Your Own Review