3M HF20 High Flow Water Filter for Cold Beverages
Solventum | 3M
Part # 5615101
3M™ HF20 sanitary quick change high flow water filter cartridge for cold beverages. Capacity: 9,000 gallons (34,069 liters), Flow rate: 1.5 GPM, Rating: 0.5 micron, Reduces: chlorine taste and odor, cyst, sediment.
| Product Name | 3M HF20 High Flow Water Filter for Cold Beverages |
|---|---|
| Part # | 5615101 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 4.5 in |
| Shipping Length | 18 in |
| Shipping Height | 4.35 in |
| Filtration Capacity | 9000 Gal |
| Flow Rate | 1.5 GPM |
| Micron Rating | 0.5 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48128 |
Write Your Own Review