3M HF25-MS SQC High Flow Water Filter for Brewers
Solventum | 3M
Part # 5615209
3M™ HF25-MS sanitary quick change high flow water filter cartridge for brewers. Capacity: 10,000 gallons or 20,000 pots, Flow rate: 1.5 GPM, Rating: 1 micron, Reduces: chlorine taste and odor, scale, sediment, Application: coffee, hot and iced tea.
| Product Name | 3M HF25-MS SQC High Flow Water Filter for Brewers |
|---|---|
| Part # | 5615209 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 4.5 in |
| Shipping Length | 18 in |
| Shipping Height | 4.35 in |
| Filtration Capacity | 10000 Gal |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Micron Rating | 1 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48134 |
Write Your Own Review