3M HF40 High Flow Water Filter for Cold Beverages
Solventum | 3M
Part # 5613303
3M™ HF40 sanitary quick change high flow water filter for a single carbonator. Capacity: 25,000 gallons (94,635 liters), Flow rate: 2.1 GPM (7.9 lpm), Rating: 0.5 micron, Reduces: cyst, bacteria, sediment, chlorine taste and odor, Application: most standard water.
| Product Name | 3M HF40 High Flow Water Filter for Cold Beverages |
|---|---|
| Part # | 5613303 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 5.5 in |
| Shipping Length | 5.5 in |
| Shipping Height | 12 in |
| Filtration Capacity | 25000 Gal |
| Flow Rate | 2.1 gpm |
| Micron Rating | 0.2 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48109 |
Write Your Own Review