3M HF60 High Flow Water Filter for Cold Beverages
Solventum | 3M
Part # 5613403
3M™ HF60 SQC high flow water filter for cold beverages and ice. Capacity: 35,000 gallons, flakers: 2,400 lbs, high flow cubers: 1,000 lbs, low flow cubers: 1,450 lbs, Flow rate: 3.34 GPM, Rating: 0.2 micron, Reduces: cyst, bacteria, sediment, chlorine taste and odor.
| Product Name | 3M HF60 High Flow Water Filter for Cold Beverages |
|---|---|
| Part # | 5613403 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 4.875 in |
| Shipping Length | 4.875 in |
| Shipping Height | 22 in |
| Filtration Capacity | 35000 Gal |
| Flow Rate | 3.34 GPM |
| Micron Rating | 0.2 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48113 |
Write Your Own Review