3M HF90 High Flow Water Filter for Cold Beverages
Solventum | 3M
Part # 5613503
3M™ HF90 sanitary quick change high flow water filter cartridge for cold beverages. Capacity: 54,000 gallons (204,412 liters), Flow rate: 5 GPM, Rating: 0.02 micron, Reduces: sediment, chlorine, taste, odor, bacteria and cyst. Application: fountain and cold beverages.
| Product Name | 3M HF90 High Flow Water Filter for Cold Beverages |
|---|---|
| Part # | 5613503 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 4.875 in |
| Shipping Length | 4.875 in |
| Shipping Height | 28 in |
| Filtration Capacity | 54000 Gal |
| Flow Rate | 5 GPM |
| Micron Rating | 0.2 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48118 |
Write Your Own Review