3M HF95 High Flow Water Filter for Cold Beverages
Solventum | 3M
Part # 5613507
3M™ HF95 sanitary quick change high flow water filter cartridge for cold beverages. Capacity: 54,000 gallons (204,412 liters), Flow rate: 5.0 GPM, Rating: 3.0 micron, Reduces: sediment, chlorine taste and odor.
| Product Name | 3M HF95 High Flow Water Filter for Cold Beverages |
|---|---|
| Part # | 5613507 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 4.875 in |
| Shipping Length | 4.875 in |
| Shipping Height | 28 in |
| Filtration Capacity | 54000 Gal |
| Flow Rate | 5 GPM |
| Micron Rating | 3 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48120 |
Write Your Own Review