3M HFRO-500 Reverse Osmosis Membrane Scalegard HP
Solventum | 3M
Part # 5626903
3M™ HFRO-500 reverse osmosis membrane ScaleGard™ HP. Capacity: 12-24 months, Reduces: scale, sediment, chlorine taste and odor, Application: commercial high flow reverse osmosis Series systems.
| Product Name | 3M HFRO-500 Reverse Osmosis Membrane Scalegard HP |
|---|---|
| Part # | 5626903 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 4.13 in |
| Shipping Length | 28 in |
| Shipping Height | 4.13 in |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48144 |
Write Your Own Review