3M ICE120-S Water Filtration System
Solventum | 3M
Part # 5616003
3M™ ICE120-S water filtration system for ice cubers up to 750 lbs, nugget 1200 lbs. Capacity: 9,000 gallons, Flow rate: 1.5 GPM, Rating: 0.5 micron, Reduces: chlorine taste and odor, cyst, scale, sediment, Application: ice machines. Replacement filter: HF20S, part number 5615103.
| Product Name | 3M ICE120-S Water Filtration System |
|---|---|
| Part # | 5616003 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Model | ICE120-S |
| Shipping Width | 4.5 in |
| Shipping Length | 18 in |
| Shipping Height | 4.35 in |
| Filtration Capacity | 9000 Gal |
| Flow Rate | 1.5 GPM |
| Micron Rating | 0.5 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 43262 |
| Capacity | 9,000 gal |
| Micron | 0.5 |
Write Your Own Review
