3M P165BN Water Filter for Espresso / Hot Drinks
Solventum | 3M
Part # 5633001
3M™ P165BN water filter cartridge for espresso and hot drinks. Capacity: 719 gallons, Flow rate: 1.0 GPM, Rating: 1 micron, Reduces: scale.
| Product Name | 3M P165BN Water Filter for Espresso / Hot Drinks |
|---|---|
| Part # | 5633001 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 5 in |
| Shipping Length | 5 in |
| Shipping Height | 15 in |
| Filtration Capacity | 719 Gal |
| Flow Rate | 1.0 gpm |
| Micron Rating | 1 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48148 |
Write Your Own Review