3M P195BN Scaleguard Pro Espresso Water Softener
Solventum | 3M
Part # 5633101
3M™ P195BN ScaleGard™ Pro water softener cartridge for espresso. Capacity: 998 gallons at 9 grains per gallon, Flow rate: 0.5 GPM, Rating: 1 micron, Reduces: hardness, chlorine taste and odor.
| Product Name | 3M P195BN Scaleguard Pro Espresso Water Softener |
|---|---|
| Part # | 5633101 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 4.875 in |
| Shipping Length | 4.875 in |
| Shipping Height | 28 in |
| Filtration Capacity | 998 Gal |
| Flow Rate | 0.5 GPM |
| Micron Rating | 1 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48127 |
Write Your Own Review