3M SGP165BN-T Water Softener System
Solventum | 3M
Part # 5633201
3M™ SGP165BN-T ScaleGard™ Pro VIH water softener system. Capacity: 719 gallons at 150 ppm (9 GPG) hardness, Flow rate: 1 GPM, Rating: 1.0 micron, Reduces: hardness, chlorine taste and odor, scale, Application: coffee, espresso, vending, steamer, combi oven and proofer oven. It has a built-in bypass that allows 25% of inlet water to pass through untreated. Valve-in-head design simultaneously shuts off and vents water, allowing for simple and virtually trouble-free cartridge change-outs without the need to shut off the upstream feed water. 3/8" FNPT ports. Replacement cartridge: P165BN part number 5633001.
| Product Name | 3M SGP165BN-T Water Softener System |
|---|---|
| Part # | 5633201 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Model | SGP165BN-T |
| Shipping Width | 4.875 in |
| Shipping Length | 4.875 in |
| Shipping Height | 22 in |
| Filtration Capacity | 719 Gal |
| Flow Rate | 1.0 GPM |
| Micron Rating | 1 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 43298 |
| Capacity | 719 gals. @ 9.0 gpg hardness |
| Micron | NA |
Write Your Own Review