Aquamor® BGC-2300 water filter with sanitary quick change head for beverages. Capacity: 10,300 gallons (38,989 liters), Flow rate: 1.67 GPM (6.32 lpm), Rating: 5 micron, Reduces: sand, silt, sediment, rust, chlorine taste and odor.
| Product Name | Aquamor BGC-2300 Water Filter Cartridge |
|---|---|
| Part # | 105049 |
| Brand | Aquamor |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 3.19 in |
| Shipping Length | 12.25 in |
| Shipping Height | 3.19 in |
| Filtration Capacity | 10300 Gal |
| Flow Rate | 1.67 gpm |
| Micron Rating | 5 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 55577 |
| Alternative Sku's | 5631905 |
Write Your Own Review