3M™ BEV130-MS water filtration system (HF30-MS) with 3/8" VH3-NPT no gauge head and 3/8" barb x 3/8" NPT fittings.
| Product Name | 3M BEV130-MS Water Filtration System |
|---|---|
| Part # | 51-BEV130-23 |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 8.88 in |
| Shipping Length | 27.335 in |
| Shipping Height | 8.68 in |
| Filtration Capacity | 14000 Gal |
| Flow Rate | 1.67 gpm |
| Micron Rating | 0.5 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 47999 |
| Kit Type | B |
Write Your Own Review