ProFusion nitrogen and CO2 injector system features a patented injector that will infuse nitrogen into a beverage as it is being poured, resulting in a drink with a cascading head and smooth palate. The system includes a high visibility easy access particulate filter screen to prevent coffee or tea grains from passing through the system and plugging faucet’s defuser/restrictor plates or collecting in a drink. It is also equipped with high precision secondary regulators with locking bonnets to control the keg and injector pressures interdependently. 10.5"W x 4.5"D x 12.75"H.
| Product Name | Crysalli Profusion Nitro Injector System |
|---|---|
| Part # | IN2-2P |
| Brand | Crysalli |
| Product Type | Cold Beverages |
| Product Width | 10.5" |
| Product Depth | 4.5" |
| Product Height | 12.75" |
| Shipping Width | 11 in |
| Shipping Length | 5 in |
| Shipping Height | 13 in |
| Direct Draw System | No |
| Old Product ID | 54639 |
Write Your Own Review