Pentair Everpure I2000(2) Water Filter Cartridge for Ice
Everpure
Part # EV961222
EverpureĀ® i2000(2) replacement cartridge for ice, Capacity: 9,000 gal, Flow rate: 1.67 GPM, Rating: 0.2 micron, Reduces: particulate, chlorine taste and odor, bacteria, cyst, scale, and water-related ice machine problems caused by scale buildup.
| Product Name | Pentair Everpure I2000(2) Water Filter Cartridge for Ice |
|---|---|
| Part # | EV961222 |
| Brand | Everpure |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 3 in |
| Shipping Length | 21 in |
| Shipping Height | 3 in |
| Filtration Capacity | 9000 Gal |
| Flow Rate | 1.67 GPM |
| Micron Rating | 0.2 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 49670 |
Write Your Own Review