Pentair Everpure CB20-312E Drop-In Replacement Cartridge Kit
Everpure
Part # EV910534
EverpureĀ® CB20-312E high flow high volume replacement cartridge kit, Capacity: 85,000 gal, Flow rate: 5 GPM, Rating: 0.5 micron, Reduces: chloramines, chlorine taste and odor, cyst, VOC. Kit includes: (1) CC1E cartridge and (2) CC3E cartridges.
| Product Name | Pentair Everpure CB20-312E Drop-In Replacement Cartridge Kit |
|---|---|
| Part # | EV910534 |
| Brand | Everpure |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 15 in |
| Shipping Length | 24 in |
| Shipping Height | 6 in |
| Filtration Capacity | 60000 Gal |
| Flow Rate | 5 GPM |
| Micron Rating | 0.5 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | No |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 49665 |
Write Your Own Review