Pentair Everpure CC1E Drop-In Water Filter 21"
Everpure
Part # EV910502
EverpureĀ® CC1E drop-in replacement cartridge, Capacity: 15,000 gallons, high flow rate, Reduces: chloramines, chlorine taste and odor, 21" long x 5.35" diameter.
| Product Name | Pentair Everpure CC1E Drop-In Water Filter 21" |
|---|---|
| Part # | EV910502 |
| Brand | Everpure |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 5.75 in |
| Shipping Length | 21.9 in |
| Shipping Height | 5.25 in |
| Filtration Capacity | 15000 Gal |
| Flow Rate | 5 GPM |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | No |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 52683 |
Write Your Own Review