Pentair Everpure EC210 Drop-In Water Pre-Filter 20"
Everpure
Part # EV953426
EverpureĀ® EC210 20" drop-in pre-filter, Capacity: varies, Flow rate: 10 GPM, Rating: 10 micron, Reduces: sediment. Filters out larger dirt and rust particles which extends the life of primary filter cartridges. Tightly spun EC210 pre-filter fits most 20" drop-in housings.
| Product Name | Pentair Everpure EC210 Drop-In Water Pre-Filter 20" |
|---|---|
| Part # | EV953426 |
| Brand | Everpure |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 2.5 in |
| Shipping Length | 20.1 in |
| Shipping Height | 2.5 in |
| Flow Rate | 10 GPM |
| Micron Rating | 10 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | No |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 49668 |
Write Your Own Review