Pentair Everpure SS-LMF Cartridge Inhibits Scale
Everpure
Part # EV979932
EverpureĀ® SS-IMF replacement scale cartridge, Capacity: varies, Flow rate: 0.1 - 6 GPM, inhibits scale and corrosion. Fits all IMF housings and old style 8" IMF housings. Spacer (EV3114-69) is available for adapting SS-IMF to a 10" bowl.
| Product Name | Pentair Everpure SS-LMF Cartridge Inhibits Scale |
|---|---|
| Part # | EV979932 |
| Brand | Everpure |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 1.4 in |
| Shipping Length | 8.45 in |
| Shipping Height | 1.35 in |
| Flow Rate | 6 GPM |
| Chlorine T&O Reduction | No |
| Sediment/Particulate Reduction | No |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 49679 |
Write Your Own Review