Ice-O-Matic Grande Gourmet Ice Undercounter | UCG130GA
Ice-O-Matic
Part # UCG130GA
UCG130GA grande gourmet cube, air cooled, low profile, self-contained undercounter ice machine produces 121 lbs ice/day, and stores 48.5 lbs of ice. It features ADA compliance, front access to ice, front air discharge, removeable air filter, corrosion-resistant stainless steel, fingerprint-proof plastic, and adjustable legs. It uses R290A refrigerant. 115V/60Hz. 18.25"W x 22.25"D x 27.25"H (legs add 5"-6.75").
| Product Name | Ice-O-Matic Grande Gourmet Ice Undercounter | UCG130GA |
|---|---|
| Part # | UCG130GA |
| Brand | Ice-O-Matic |
| Product Width | 18.25" |
| Product Depth | 22.25" |
| Product Height | 36" |
| Product Type | Ice Products |
| Shipping Width | 18.25 in |
| Shipping Length | 22.25 in |
| Shipping Height | 37 in |
| Ice Production Capacity | 121 Lbs/Day |
| Electrical | 115V/60Hz |
| Condensing Unit | Air Cool |
| Phase | Single |
| Ice Type | Gourmet Grande |
| Old Product ID | 55788 |
Write Your Own Review