Ice-O-Matic Inline Pre-Filter Scale Inhibitor 3/8" Compression
Ice-O-Matic
Part # IFI8C
Ice-O-Matic® inline pre-filter scale inhibitor with 3/8" compression connections. Capacity: 600 lb ice/day, Flow rate: 1.0 GPM, Rating: 10 micron, 100 PSI maximum, Application: for ice makers that produce 600 pounds of ice or less per day. 11-3⁄4" x 2-3⁄4". Change filter at minimum every 6 months.
| Product Name | Ice-O-Matic Inline Pre-Filter Scale Inhibitor 3/8" Compression |
|---|---|
| Part # | IFI8C |
| Brand | Ice-O-Matic |
| Product Type | Ice Products |
| Shipping Width | 2.75 in |
| Shipping Length | 2.75 in |
| Shipping Height | 11 in |
| Ice Production Capacity | 600 Lbs/Day |
| Flow Rate | 1.0 GPM |
| Micron Rating | 10 Micron |
| PSI | 100 PSI |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Cube Capacity | Under Counter Up To 600 Lbs/Day |
| Flake/Nugget Capacity | Up To 200 Lbs/Day |
| Old Product ID | 43279 |
Write Your Own Review