Ice-O-Matic Replacement Cartridge High Flow
Ice-O-Matic
Part # IOMQXL
Ice-O-MaticĀ® replacement cartridge for IFQ1-XL water filter system. Capacity: 1400 lb ice/day, Flow rate: 2.25 GPM, Rating: 0.5 micron, Reduces: scale, sediment, taste and odor, 125 PSI maximum. 4" Dia. x 12.75"H. Change filter at minimum every 6 months.
| Product Name | Ice-O-Matic Replacement Cartridge High Flow |
|---|---|
| Part # | IOMQXL |
| Brand | Ice-O-Matic |
| Product Type | Ice Products |
| Shipping Width | 4 in |
| Shipping Length | 4 in |
| Shipping Height | 17.5 in |
| Ice Production Capacity | 1400 Lbs/Day |
| Filtration Capacity | 22500 Gal |
| Flow Rate | 2.25 GPM |
| Micron Rating | 0.5 Micron |
| PSI | 125 PSI |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Old Product ID | 43281 |
Write Your Own Review