Ice-O-Matic Replacement Cartridge with Scale Inhibitor
Ice-O-Matic
Part # IOMQS
Ice-O-MaticĀ® replacement cartridge for IFQ1-S water filter system. Capacity: 6000 gal, Flow rate: 0.75 GPM, Rating: 0.5 micron, Reduces: scale, sediment, taste and odor, 125 PSI maximum. Change filter at minimum every 6 months.
| Product Name | Ice-O-Matic Replacement Cartridge with Scale Inhibitor |
|---|---|
| Part # | IOMQS |
| Brand | Ice-O-Matic |
| Product Type | Ice Products |
| Shipping Width | 4 in |
| Shipping Length | 6 in |
| Shipping Height | 4 in |
| Ice Production Capacity | 300 Lbs/Day |
| Filtration Capacity | 6000 Gal |
| Flow Rate | 0.75 GPM |
| Micron Rating | 0.5 Micron |
| PSI | 125 PSI |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Old Product ID | 54048 |
Write Your Own Review