LogiCO2 SMB Safety Valve is a fail safe shut off valve designed for usage of CO2 with a pressure of 0.15 to 30 bar (2.2 to 435 PSI). When you reach the Short-Term Exposure Limit, or anything happens to the Safety System that cuts off power, the valve shuts off the CO2 flow, thus minimizing the risk of over exposure as well as saving the cost of losing CO2.
| Product Name | LogiCO2 CO2 SMB Safety Valve |
|---|---|
| Part # | 0476 |
| Brand | LogiCO2 |
| Product Type | Back Room |
| Shipping Width | 3 in |
| Shipping Length | 3 in |
| Shipping Height | 1.5 in |
| Old Product ID | 0473 |
Write Your Own Review