Pentair Everpure MH(2) Water Filter for High Flow Brewers
Everpure
Part # EV961321
EverpureĀ® MH2 replacement cartridge for high flow high volume brewers, Capacity: 9,000 gallons or 18,000 pots, Flow rate: 1.67 GPM, Rating: 0.5 micron, Reduces: chlorine, taste, odor, scale, bacteria, cysts, 20.75" long x 3.25" diameter.
| Product Name | Pentair Everpure MH(2) Water Filter for High Flow Brewers |
|---|---|
| Part # | EV961321 |
| Brand | Everpure |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 3.15 in |
| Shipping Length | 20.85 in |
| Shipping Height | 3.15 in |
| Filtration Capacity | 9000 Gal |
| Flow Rate | 1.67 GPM |
| Micron Rating | 0.5 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 54709 |
Write Your Own Review