Pentair Everpure MR-350 Water Filter for Coffee/Ice/Steam
Everpure
Part # EV962707
EverpureĀ® MR-350 cartridge for coffee, espresso, ice, ovens, steamers, Capacity: 350 gal/day, Reduces: total dissolved solids (TDS) and scale, 25" long x 3.25" diameter.
| Product Name | Pentair Everpure MR-350 Water Filter for Coffee/Ice/Steam |
|---|---|
| Part # | EV962707 |
| Brand | Everpure |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 3.5 in |
| Shipping Length | 26 in |
| Shipping Height | 3.5 in |
| Filtration Capacity | 350 Gal |
| Chlorine T&O Reduction | No |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 54777 |
Write Your Own Review