Beer T-Tower 6 Faucet Glycol Cooled & Drain Pan
Glastender
Part # BT-6-SSR
Tee tower, 6 faucet, glycol cooled, with grainline stainless steel finish, 5" insulated octagonal column, and stainless steel faucets (no handles). The tower has 1/4" stainless steel shanks, 3/16" restriction lines, and 12.5" faucet clearance. It also has a 20"W x 12"D integral drain pan with removable perforated insert and 1/2" tailpiece. The drain pan has a unique internal support system for solid mounting. 18"H x 12"D x 20"W.
| Product Name | Beer T-Tower 6 Faucet Glycol Cooled & Drain Pan |
|---|---|
| Part # | BT-6-SSR |
| Brand | Glastender |
| Product Type | Beer & Bar |
| Product Width | 20" |
| Product Depth | 12" |
| Product Height | 18" |
| Shipping Width | 20 in |
| Shipping Length | 12 in |
| Shipping Height | 18 in |
| Exterior Finish | Brushed Stainless Steel |
| Cooling | Glycol |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Faucets | 6 |
| Old Product ID | 49265 |
Write Your Own Review
