Other Alternatives(Substitute)
Trumix® Single CO2 and N2 gas blender. At standard 70 PSI inlet pressure it can serve 16 kegs/hour. At higher pressure the serve rate increases. The gas blender comes with 1/4" female NPT fittings, is easy to install and is dependable. It requires no electricity, no on-going maintenance, nor adjustment. 9.5"W (including mounting flanges) x 10"H x 4.5"D.
| Product Name | Trumix Gas Blender Single Outlet |
|---|---|
| Part # | TM-1 |
| Brand | McDantim |
| Product Type | Beer & Bar |
| Shipping Width | 9.5 in |
| Shipping Length | 4.5 in |
| Shipping Height | 10 in |
| Inlet (s) | 1 |
| Beer Gas Capacity | 15 Kegs/Hour |
| Beer Gas Flow Rate | Standard |
| Old Product ID | 42542 |
| Alternative Sku's | TM100 |
Write Your Own Review
