3MRO401-01A Reverse Osmosis Water Filter System
Solventum | 3M
Part # 3MRO401-01A
3M™ under sink reverse osmosis water filter system. Capacity: 1,350 gallons, Flow rate: 18.95 GPM, Rating: 5 micron, Reduces: arsenic, barium, cadmium, carbofuran, chlorine taste and odor, chromium, copper, cyst, fluoride, lead, nitrates, nitrites, o-dichlorobenzene, p-dichlorobenzene, particulate, radium, selenium, turbidity and total dissolved solids (TDS). 16.06" x 13.94" x 4.38".
| Product Name | 3MRO401-01A Reverse Osmosis Water Filter System |
|---|---|
| Part # | 3MRO401-01A |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 10.812 in |
| Shipping Length | 17.25 in |
| Shipping Height | 15.25 in |
| Filtration Capacity | 1500 Gal |
| Flow Rate | 0.5 GPM |
| Micron Rating | 5 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | Yes |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 53715 |
Write Your Own Review



