3M BEV140 High Flow Water Filtration System
Solventum | 3M
Part # 5616201
3M™ BEV140 sanitary quick change high flow water filtration system for a single carbonator. Capacity: 25,000 gal, Flow rate: 2.1 GPM, Rating: 0.2 micron, Reduces: bacteria, bacteriostatic, chlorine taste and odor, cyst, particulate, sediment, Application: cold beverages. Replacement: 5613303.
| Product Name | 3M BEV140 High Flow Water Filtration System |
|---|---|
| Part # | 5616201 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Model | BEV140 |
| Shipping Width | 5.5 in |
| Shipping Length | 5.5 in |
| Shipping Height | 15 in |
| Filtration Capacity | 25000 Gal |
| Flow Rate | 2.1 gpm |
| Micron Rating | 0.2 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 43241 |
| Capacity | 25,000 gal |
| Micron | 0.2 |
Write Your Own Review
