3M BREW125-MS Water Filtration System
Solventum | 3M
Part # 5616002
Note:
3M™ BREW125-MS water filtration system. Capacity: 10,000 gallons, Flow rate: 1.5 GPM, Rating: 1 micron, Reduces: chlorine taste and odor, scale, sediment, Application: coffee, hot and iced tea. Replacement filter: HF25MS, part number 5615209.
| Product Name | 3M BREW125-MS Water Filtration System |
|---|---|
| Part # | 5616002 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Model | BREW125-MS |
| Shipping Width | 4.5 in |
| Shipping Length | 15.5 in |
| Shipping Height | 4.5 in |
| Filtration Capacity | 10000 Gal |
| Flow Rate | 1.5 GPM |
| Micron Rating | 1 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | No |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 43292 |
| Capacity | 10,000 gal |
| Kit Type | b |
| Micron | 1 |
Write Your Own Review
