Other Alternatives(Substitute)
Aquamor® BGE-4200 Everpure® replacement water filter for taste and odor protection. Capacity: 40,000 gallons (151,416 liters), Flow rate: 2.9 GPM (10.98 lpm), Rating: 0.5 micron, Reduces: cyst, sand, silt, sediment, rust, chlorine taste and odor, Application: beverages.
| Product Name | Aquamor BGE-4200 Water Filter Cartridge |
|---|---|
| Part # | 105056 |
| Brand | Aquamor |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 3.19 in |
| Shipping Length | 16.5 in |
| Shipping Height | 3.19 in |
| Filtration Capacity | 40000 Gal |
| Flow Rate | 2.9 GPM |
| Micron Rating | 10 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 55581 |
| Alternative Sku's | EV961256 |
Write Your Own Review