Pentair Everpure MC(2) Water Filter for Carbonated Drinks
Everpure
Part # EV961256
EverpureĀ® MC2 cartridge for carbonated cold beverages, Capacity: 9,000 gal, Flow rate: 1.67 GPM, Rating: 0.5 micron, Reduces: particulate, chlorine taste and odor, bacteria, cyst, and asbestos. Delivers premium quality water and helps retain the drink's carbonation.
| Product Name | Pentair Everpure MC(2) Water Filter for Carbonated Drinks |
|---|---|
| Part # | EV961256 |
| Brand | Everpure |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 3.25 in |
| Shipping Length | 21.25 in |
| Shipping Height | 3.25 in |
| Filtration Capacity | 9000 Gal |
| Flow Rate | 1.67 GPM |
| Micron Rating | 0.5 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | No |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | Yes |
| Old Product ID | EV961255 |
| Alternative Sku's | 105056 |
| Capacity | 9,000 gal |
| Application | MC2, 1 Pack |
| Micron | 0.5 |
Write Your Own Review