Crysalli Drop-In Water Dispense System
Crysalli
Part # CR-CPS-DI
Crysalli self contained cold carbonation drop-in dispense system for sparkling and chilled still water. It has all stainless steel construction, a drop-in cabinet with 40 lb manual fill ice chest, cold plate, CBR-V2 Cobra style draft tower with adjustable flow rate faucets and 12.5" bottle clearance, and 1/3 HP carbonator. The system is a plug and play design and ships fully assembled. Unit requires 15.375"W x 23.375"D countertop cut out. 120V. 17"W x 25"D x 50.75"H. This is an oversized item and additional shipping cost may occur.
| Product Name | Crysalli Drop-In Water Dispense System |
|---|---|
| Part # | CR-CPS-DI |
| Brand | Crysalli |
| Product Type | Water |
| Product Width | 17" |
| Product Depth | 25" |
| Product Height | 50.75" |
| Shipping Width | 17 in |
| Shipping Length | 25 in |
| Shipping Height | 56.75 in |
| Electrical | 120V |
| HP | 1/3 HP |
| Amps | 7 |
| Sparkling | Yes |
| Chilled Still | Yes |
| Old Product ID | 54453 |
Write Your Own Review




