Crysalli Profusion Dispenser 2 Faucet
Crysalli
Part # CR-1-IN2-2P
Countertop ProFusion beverage dispensing system flash chills ambient temp kegged beverages, and an integrated ProFusion injector nitrogenates the beverage at the time of dispense. It has a 1/5 HP compressor, 10 lbs ice bank, and 4.25" legs. Two on-board regulators feed both the keg and injector pressures. The built-in stainless steel particulate filter, 50 micron, is washable and reusable. This dispenser comes with pre-mix tank couplers. 115V/60Hz. 12.38"W x 27.5"D x 25"H
| Product Name | Crysalli Profusion Dispenser 2 Faucet |
|---|---|
| Part # | CR-1-IN2-2P |
| Brand | Crysalli |
| Product Type | Cold Beverages |
| Product Width | 12.38" |
| Product Depth | 27.5" |
| Product Height | 25.0" |
| Shipping Width | 13 in |
| Shipping Length | 28 in |
| Shipping Height | 31 in |
| Electrical | 115V/60Hz |
| Refrigerant | R134a |
| Direct Draw System | No |
| Old Product ID | 54580 |
Write Your Own Review




