Crysalli Remote Chiller Chilled Still Water 35' Run
Crysalli
Part # CR-UCW-BH
Crysalli remote chiller with 4 gal water bath, 9.5 lb ice bank, 1/5 HP compressor, for chilled still water only for a CBR-V1 or CM-1PB tower. Built-in re-circulatory pump allows up to 35 ft between tower and chiller. Serves 37 liters (10 gal) per hour @
| Product Name | Crysalli Remote Chiller Chilled Still Water 35' Run |
|---|---|
| Part # | CR-UCW-BH |
| Brand | Crysalli |
| Product Type | Water |
| Product Width | 12" |
| Product Depth | 18.75" |
| Product Height | 24.5" |
| Shipping Width | 12 in |
| Shipping Length | 19 in |
| Shipping Height | 31 in |
| Refrigerant | R134a |
| Electrical | 120V |
| HP | 1/5 HP |
| Amps | 2.9 |
| Chilled Still | Yes |
| Old Product ID | 54631 |
Write Your Own Review







