Ice-O-Matic Air Pearl Ice Maker and Dispenser
Ice-O-Matic
Part # GEMD270A2
GEMD270A2 countertop dispenser for Pearl IceĀ® soft chewable ice crystals and water. This combination ice machine and ice/water dispenser provides up to 273 lbs ice/day, 11.4 lbs ice/hour, and stores 12 lbs. Features include touch free dispense, rapid recovery, quiet operation, lighted keypad selector, and easy cleaning access. 115V/60Hz. 15.5"W x 25.5"D x 34.5"H.
| Product Name | Ice-O-Matic Air Pearl Ice Maker and Dispenser |
|---|---|
| Part # | GEMD270A2 |
| Brand | Ice-O-Matic |
| Product Width | 15.5" |
| Product Depth | 25.5" |
| Product Height | 34.5" |
| Product Type | Ice Products |
| Shipping Width | 15.5 in |
| Shipping Length | 25.5 in |
| Shipping Height | 40.5 in |
| Electrical | 115V |
| Activation | Infrared Actuation |
| Ice Capacity | 12 Lbs |
| Old Product ID | GEMD270A |
Write Your Own Review

