Ice-O-Matic Dual XL Water Filteration System
Ice-O-Matic
Part # IFQ2XL
Ice-O-MaticĀ® water filter system, dual high flow cartridges. Capacity: 2400 lb ice/day, Flow rate: 4.5 GPM, Rating: 0.5 micron, Reduces: sediment, chlorine taste and odor, scale, corrosion. 13"W x 4.65"D x 23.21"H. Replacement cartridges: (2) IOMQXL. Change filters at minimum every 6 months.
| Product Name | Ice-O-Matic Dual XL Water Filteration System |
|---|---|
| Part # | IFQ2XL |
| Brand | Ice-O-Matic |
| Product Type | Ice Products |
| Shipping Width | 10 in |
| Shipping Length | 16 in |
| Shipping Height | 6 in |
| Ice Production Capacity | 2400 Lbs/Day |
| Filtration Capacity | 45000 Gal |
| Flow Rate | 4.5 GPM |
| Micron Rating | 0.5 Micron |
| PSI | 125 PSI |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Cube Capacity | Up To 2000 Lbs/Day |
| Flake/Nugget Capacity | Up To 2400 Lbs/Day |
| Old Product ID | 55793 |
Write Your Own Review
