Ice-O-Matic Pearl Ice Remote Cooled 1011 Lbs/Day | GEM0956R
Ice-O-Matic
Part # GEM0956R
GEM0956R remote cooled, Pearl IceĀ® machine with soft chewable ice crystals produces up to 1011 lb ice/day. Features include decreased water and power usage compared to cube ice makers, load monitoring system, water sensor, rugged stainless steel evaporator and auger, industrial-grade roller bearings and heavy-duty gearbox. 208-230V/60Hz. 21"W x 24"D x 27"H.
| Product Name | Ice-O-Matic Pearl Ice Remote Cooled 1011 Lbs/Day | GEM0956R |
|---|---|
| Part # | GEM0956R |
| Brand | Ice-O-Matic |
| Product Width | 21" |
| Product Depth | 24.25" |
| Product Height | 27" |
| Product Type | Ice Products |
| Shipping Width | 21 in |
| Shipping Length | 24 in |
| Shipping Height | 33 in |
| Ice Production Capacity | 1011 Lbs/Day |
| Electrical | 208-230V/60Hz |
| Condensing Unit | Remote |
| Phase | Single |
| Ice Type | Nugget |
| Old Product ID | 55019 |
Write Your Own Review


