Ice-O-Matic Undercounter Pearl Ice 85 Lbs/Day | GEMU090
Ice-O-Matic
Part # GEMU090
GEMU090 air cooled, self-contained undercounter ice machine with Pearl IceĀ® soft chewable ice crystals, produces up to 85 lbs ice/day, and stores 22 lbs ice. It operates quietly, and has PURE ICEĀ® built-in antimicrobial protection that protects from odor, bacteria and scale. 115V/60Hz. 14.875"W x 22.625"D x 33.375"H.
| Product Name | Ice-O-Matic Undercounter Pearl Ice 85 Lbs/Day | GEMU090 |
|---|---|
| Part # | GEMU090 |
| Brand | Ice-O-Matic |
| Product Width | 14.875" |
| Product Depth | 22.75" |
| Product Height | 33.375" |
| Product Type | Ice Products |
| Shipping Width | 14.88 in |
| Shipping Length | 19 in |
| Shipping Height | 39.38 in |
| Ice Production Capacity | 85 Lbs/Day |
| Electrical | 115V/60Hz |
| Condensing Unit | Air Cool |
| Phase | Single |
| Ice Type | Nugget |
| Old Product ID | 43124 |
Write Your Own Review


